35
نقش قبيله خُزاعه در سيره نبوى‏

نقش قبيله خُزاعه در سيره نبوى‏

قاسم خانجانى‏

مقدمه

چنان‏كه مى‏دانيم محيط پيدايى اسلام جزيرة العرب است. در اين منطقه تعدادى قبيله و خاندان‏هاى كوچك و بزرگ عرب ساكن بوده‏اند. اگر بخواهيم رويدادهاى تاريخ صدرِ اسلام را به درستى بشناسيم و تحليل كنيم، به ناچار بايد اين خاندان‏ها و ارتباط آن‏ها با يكديگر، افرادشان و نقش آنان را در صحنه‏هاى گوناگون تاريخ اسلام بشناسيم، تا بتوانيم افت و خيزها و پايدارى‏ها و سستى‏هاى آن‏ها را بهتر ارزيابى و بررسى كنيم. گرچه رسيدن به اين مهم در اين نوشته در نظر ما نبوده و شايد در توان ما نيز نباشد با اين حال در اين گفتار برآنيم تا با شناسايى و ارائه سلسله اطلاعاتى درباره يكى از مهم‏ترين خاندان‏هاى جزيرةالعرب، يعنى قبيله خزاعه، گامى هرچند كوتاه در اين راه برداريم.

از اين رو در خلال چند فصل پس از بيان كوتاهى درباره پيشينه اجتماعى، سياسى و فرهنگى قبيله خزاعه، از چگونگى آشنايى آن‏ها با اسلام و اسلام آوردنشان و نقش برخى از بزرگان آنان در تاريخ اسلام سخن گفته‏ايم و در پايان شمارى از ياران و اصحاب پيامبر(ص) را كه نسب و تبارشان به خزاعه مى‏رسد ذكر كرده‏ايم. البته كسانى كه نقشى داشته‏اند نقش آنان را بيان كرده و به كسانى كه نقشى نداشته و تنها نامشان در شمار اصحاب پيامبر(ص) بوده است و يا كسانى كه از آن حضرت حديثى نقل كرده‏اند اشاره نموده‏ايم.

گفتنى است چون قبيله خزاعه در جريان صلح حديبيه در زمره حاميان پيامبر(ص) درآمده‏اند و بيش‏تر خزاعيان پس از اين تاريخ و حتى پس از فتح مكه - كه در سال هشتم


نقش قبيله خُزاعه در سيره نبوى‏
 • نام منبع :
  نقش قبيله خُزاعه در سيره نبوى‏
  موضوع :
  تاريخ اسلام
  شماره :
  1
تعداد بازدید : 13909
صفحه از 61
پرینت  ارسال به